شعبده بازی چیست؟ بیشتر بدانیم

شعبده بازی چیست؟ بیشتر بدانیم

درباره شعبده بازی بیشتر بدانیم :

شعبده بازی یکی از هنرهای بسیار قدیمی در دنیاست که اغلب افراد را به طور شگفت انگیزی مجذوب خود می کند و دلیل اصلی آن هم  ایجاد یک جذابیت بصری و فکری به طور آنی و لحظه ای  برای مخاطب میباشد . اگر بخواهیم تعریفی دقیق از این هنر را عنوان کنیم می‌توانیم بگوییم:

“هنر شعبده بازی شاخه‌ای از هنرهای نمایشی است که با استفاده از علوم مختلف که ترکیبی از علوم فیزیک، شیمی، ریاضی و روانشناسی است و همچنین با استفاده و بهره‌گیری از هنرهای دیگر از جمله موسیقی و نمایش ، هنری ترکیبی را برای ایجاد لذت بصری و ذهنی برای دوستداران و مخاطبین این هنر به ارمغان می آورد.”

همانطور که گفته شد این هنر پیشینه بسیار قدیمی دارد ولی با پیشرفت دنیای امروز این هنر با تکنولوژی هم در آمیخته شده که در پاره‌ای از کارهای شعبده و تردستی جذابیت آن را دو چندان نموده است.

اگر بخواهیم هنر شعبده بازی را با توجه به فرایند اجرایی، آیتم ها و نوع وسیله ای که در این هنر مورد استفاده قرار می گیرد طبقه بندی کنیم می‌توانیم شاخه های زیر را برای آن در نظر بگیریم:

 شاخه ایلوژن

به هنرمندی که در این شاخه از شعبده فعالیت دارد” ایلوژنیست ” گفته می‌شود و اصولاً از ابزارها و وسایل بزرگ بر روی صحنه نمایش استفاده می کند و البته در این شاخه ، شعبده باز باید فاصله خود با مخاطب را حفظ نماید و اصولاً بر روی صحنه ،  هنر خود را به نمایش بگذارد و مهارت اجرا و قدرت بدنی شعبده‌باز در ارائه خوب آیتمها نقش بسزایی خواهد داشت. در این شاخه جذاب قطعا نام شعبده باز بزرگ دنیا آقای ” دیوید کاپرفیلد ” را شنیده و کارهای حیرت انگیز او را به یاد می آوردید .اگر بخواهیم مثالی از اجرای این شاخه از شعبده بازی را عنوان کنیم می‌توان به نصف کردن ، ظاهر کردن و غیب کردن انسان بر روی صحنه اشاره داشت.

 

شاخه استیج:

به هنرمندی که در این شاخه از شعبده فعالیت دارد ” استیج کار” گفته می شود و اصولاً از ابزار و وسایل کوچک بر روی صحنه نمایش استفاده می نماید. در این شاخه از شعبده بازی هم فاصله شعبده باز با مخاطب اهمیت دارد و مهارت و قدرت اجرایی شعبده باز در استفاده از وسایل و آیتم ها می تواند جذابیت این شاخه را چندین برابر نماید. اگر بخواهیم مثالی در این شاخه عنوان کنیم می توانیم به غیب و ظاهر کردن عصا ، پرواز میز بر روی صحنه، تغییر رنگ عصا و بسیاری از موارد دیگر اشاره داشت.

 

 شاخه منتال و ذهن خوانی

به هنرمندی که در این شاخه از شعبده فعالیت دارد “منتالیست” گفته می شود که این هنرمند با استفاده و بهره گیری از تکنیک های خاص و منحصر به فرد و همچنین به کارگیری علوم مختلف از قبیل زبان بدن ، روانشناسی و حتی وسایل و آیتم های خاص باعث ایجاد جذابیت ذهنی برای مخاطب خود می‌گردد. در حقیقت در شعبده های ذهنی (منتال)، ذهن مخاطبین دچار چالش گردیده و با ایجاد خطا های ذهنی جذابیتی بسیار تاثیر گذار برای مخاطب اتفاق می افتد. بسیاری از مردم بر این باورند که منتالیست ها قدرت های جادویی و ماورایی دارند و می‌توانند در ذهن انسان ها نفوذ کرده و ذهن آنها را بخوانند. ولی واقعیت امر این است که هیچ یک از این صحبت ها صحت ندارند. شعبده های منتال می‌توانند هم به‌صورت استیجی و هم به صورت کلوز آپ و رودررو با مخاطب انجام بگیرند و یک منتالیست به نظر من باید یک تردست خوب هم باشد. ضمن این که قدرت در بیان و گفتار شعبده باز در این شاخه از شعبده اهمیت بسزایی دارد. اگر بخواهیم مثالی در این شاخه عنوان کنیم می‌توان به شکستن و تغییر شکل اجسام بدون دست زدن به آنها، ایجاد ارتباط ذهنی و بدنی بین دو یا چند نفر به طور همزمان و ارائه پیش بینی های از قبل نوشته شده اشاره داشت.

شاخه استریت و کلوز آپ

به هنرمندی که در این شاخه از شعبده بازی فعالیت می کند “شعبده باز خیابانی” ،  “استریت کار ” و یا “کلوز آپ کار ” می گویند. در این شاخه از شعبده بازی ، تردستی و مهارت و هنر دست شعبده باز اهمیت ویژه‌ای دارد. در این شاخه ، شعبده باز در کمترین فاصله خود با مخاطب قرار دارد و باید بسیار باهوش ،کارکرده و مسلط به آیتمهای اجرایی باشد . فن بیان و ارتباط بصری و گفتاری با مخاطب از عناصر مهم این شاخه از شعبده هستند . در این رشته اصولاً آیتم های کوچک و البته کاربردی مثل کارت، سکه، حلقه انگشتر، اسکناس و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. از پایه گذاران  شاخه استریت یا خیابانی میتوان به آقای ” دیوید بلین (David Blaine) اشاره نمود

 

بسیار خوب امیدوارم توانسته باشم توضیحات جامع و کاملی از شاخه ها و طبقه بندی های این هنر در اختیار شما قرار بدهم و البته گاهاً این شاخه ها به صورت ترکیبی هم در کنار هم قرار می گیرند. به طور مثال یکسری آیتمهای اجرایی با عنوان «منتال-ایلوژن» وجود دارد که دو شاخه ایلوژن و منتال با یکدیگر ترکیب شده اند.

نظر شما درباره شعبده بازی چیست؟ شما می توانید در کامنت ها نظر خود را بنویسید تا در مورد آن گفتگو کنیم.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید